The following candidates will be competing in the primary election:

Order on Primary Election Ballot Ballot Name Jurisdiction Name Office Name
1 Daniel Collick County Council District 2 Council District 2
2 Amy Glasser County Council District 2 Council District 2
3 Todd Donovan County Council District 2 Council District 2
1 Cliff Langley County Council District 3 Council District 3
2 Tyler Byrd County Council District 3 Council District 3
3 Rebecca Boonstra County Council District 3 Council District 3
1 Dan Robbins Port of Bellingham All Commissioner District 1
2 Michael Alvarez Shepard Port of Bellingham All Commissioner District 1
3 Nicholas Kunkel Port of Bellingham All Commissioner District 1
1 Ken Bell Port of Bellingham All Commissioner District 2
2 Doug Karlberg Port of Bellingham All Commissioner District 2
3 Barry Wenger Port of Bellingham All Commissioner District 2
1 Roxanne Murphy City of Bellingham Council At Large
2 Jean Layton City of Bellingham Council At Large
3 Eric Bostrom City of Bellingham Council At Large
1 Harry Robinson City of Blaine At Large Position 7
2 Barrie E. Hull City of Blaine At Large Position 7
3 Alicia Rule City of Blaine At Large Position 7
1 Rob Horgen Meridian School District 505 Director District 2
2 Jeannie Castro Meridian School District 505 Director District 2
3 Renier (Beaver) Elenbaas Meridian School District 505 Director District 2
1 Brian Dorn Water District 13 Commissioner Position 2
2 Rebecca Cayen Water District 13 Commissioner Position 2
3 Todd W. Schaefer Water District 13 Commissioner Position 2
4 Robert Vandenhaak Water District 13 Commissioner Position 2
5 William (Bill) Bezanson Water District 13 Commissioner Position 2
6 Jan White Water District 13 Commissioner Position 2

 

The following candidates will be competing in the general election (uncontested primary):

Order on General Election Ballot Ballot Name Jurisdiction Name Office Name
1 Rud Browne County Council District 1 Council District 1
2 Philip J. Morgan County Council District 1 Council District 1
1 Barry Buchanan County Council At-Large At-Large Position A
2 Mary Kay Robinson County Council At-Large At-Large Position A
1 Debra Lev City of Bellingham Municipal Court Judge
1 Gene Knutson City of Bellingham Council Ward 2
1 Pinky Vargas City of Bellingham Council Ward 4
1 Michael Lilliquist City of Bellingham Council Ward 6
2 Quenby Peterson City of Bellingham Council Ward 6
1 Bonnie Onyon City of Blaine Ward 1 Position 2
1 Charles Hawkins City of Blaine Ward 2 Position 4
2 Justin Ledesma City of Blaine Ward 2 Position 4
1 H. Paul Greenough City of Blaine Ward 3 Position 6
2 Eric Davidson City of Blaine Ward 3 Position 6
1 John Perry City of Everson Mayor
1 Jaleen M. Pratt City of Everson Council Position 1
1 Jennifer Lautenbach City of Everson Council Position 2
1 Matthew Goering City of Everson Council Position 3
1 Cathy Watson City of Ferndale Council Position 5
2 Derrick Watson City of Ferndale Council Position 5
1 Connie Faria City of Ferndale Council Position 6
2 Kate Hansen City of Ferndale Council Position 6
1 Fred Kennedy City of Ferndale Council Position 7
2 Matt Hansen City of Ferndale Council Position 7
1 Scott Korthuis City of Lynden Mayor
1 Nick H. Laninga City of Lynden Council Position 5
1 Kyle Strengholt City of Lynden Council Position 6
2 Jack Lathrop City of Lynden Council Position 6
1 Mark H. Wohlrab City of Lynden Council Position 7
2 David Burns City of Lynden Council Position 7
1 Jim Ackerman City of Nooksack Mayor
1 Fritz Zemler City of Nooksack Council Position 1
1 Daniel Bennett City of Nooksack Council Position 2
2 Megan Shoemaker City of Nooksack Council Position 2
1 Tom Jones City of Nooksack Council Position 3
1 Bob Bromley City of Sumas Mayor
2 Kyle Christensen City of Sumas Mayor
1 Bruce Bosch City of Sumas Council Position 1
1 Richard D. Postma City of Sumas Council Position 2
1 Joshua J. Clawson City of Sumas Council Position 4
1 Jenn Mason Bellingham School District 501 Director Position 4
2 Teri Hill-McIntyre Bellingham School District 501 Director Position 4
1 Douglas W. Benjamin Bellingham School District 501 Director Position 5
1 Candice Wilson Ferndale School District 502 Director District 2
1 Lee Anne Riddle Ferndale School District 502 Director District 4
1 Andrew McLaurin Ferndale School District 502 Director District 5
1 Joan Lotze Blaine School District 503 Director District 3
1 Michael (Mike) Dodd Blaine School District 503 Director District 5
2 Laura McKinney Blaine School District 503 Director District 5
1 Stephan Jilk Lynden School District 504 Director Position 4
1 Kelli Kettels Lynden School District 504 Director Position 5
2 CJ Costanti Lynden School District 504 Director Position 5
1 Brian A. Evans Meridian School District 505 Director District 3
1 Randall Wright Nooksack Valley School District 506 Director District 1
1 Stephen A. Jones Nooksack Valley School District 506 Director District 2
1 Brian Kelly Mt Baker School District 507 Director District 1
1 Nancy Workman Mt Baker School District 507 Director District 4
2 Kelly Zender Mt Baker School District 507 Director District 4
1 Randy VanderHeiden Fire Protection District 1 Commissioner Position 2
1 Anna Melillo Trenouth Fire Protection District 4 Commissioner Position 2
1 Bill Meursing Fire Protection District 5 Commissioner Position 2
2 Judson Meraw Fire Protection District 5 Commissioner Position 2
1 Pat Harper Fire Protection District 5 Commissioner Position 3
2 Donna Gillespie Fire Protection District 5 Commissioner Position 3
1 Paul Kelley Fire Protection District 7 Commissioner Position 2
2 Eric Grant Fire Protection District 7 Commissioner Position 2
1 David Lehmann Fire Protection District 8 Commissioner Position 2
1 Keith Neher Fire Protection District 8 Commissioner Position 4
2 Dustin Gleaves Fire Protection District 8 Commissioner Position 4
1 L. H. (Butch) Markhart Fire Protection District 8 Commissioner Position 5
1 Wendell Terry Fire Protection District 11 Commissioner Position 2
1 Leonard (Shorty) Bjornstad Fire Protection District 14 Commissioner Position 2
1 Elvin Kalsbeek Fire Protection District 16 Commissioner Position 2
1 Susan A. Garlock Fire Protection District 17 Commissioner Position 1
1 William L. Carroll Fire Protection District 17 Commissioner Position 2
1 James W. Taxdahl Fire Protection District 17 Commissioner Position 3
1 Socorro Ruiz Fire Protection District 18 Commissioner Position 2
1 Jan Eskola Glacier Fire and Rescue Commissioner Position 2
1 Bruce Ansell Fire Protection District 21 Commissioner Position 2
1 Rich Bosman Fire Protection District 21 Commissioner Position 4
2 Reid Campion Fire Protection District 21 Commissioner Position 4
1 Larry McPhail Fire Protection District 21 Commissioner Position 5
1 James Willson South Whatcom Fire Authority Commissioner District 2
1 Bob Ekdahl South Whatcom Fire Authority Commissioner District 3
1 Jon “Pete” Rittmueller Water District 2 Commissioner Position 2
1 Scott Hackleman Point Roberts Water District 4 Commissioner Position 2
1 George Kaas Water District 7 Commissioner Position 2
1 Don Montfort Birch Bay Water and Sewer District Commissioner Position 2
1 Todd Citron Lake Whatcom Water and Sewer District Commissioner District 2
1 Curtis Casey Lake Whatcom Water and Sewer District Commissioner District 4
1 John Carter Lake Whatcom Water and Sewer District Commissioner District 5
1 Deborah Ellen Baker Glacier Water District 14 Commissioner Position 2
1 Carl McDaniel Columbia Valley Water District Commissioner Position 2
2 Shane J. Janitscheck Columbia Valley Water District Commissioner Position 2
1 Brian Gillis Columbia Valley Water District Commissioner Position 3
2 Rosemary Rich Columbia Valley Water District Commissioner Position 3
1 Scott Robertson Cemetery District 3 Commissioner Position 1
1 Floy R. Markham Cemetery District 3 Commissioner Position 2
1 Mary Boice Cemetery District 5 Commissioner Position 1
1 Kenneth John Ferry Cemetery District 5 Commissioner Position 2
1 Brandi Tilton Cemetery District 6 Commissioner Position 2
1 Mario Bonilla Cemetery District 7 Commissioner Position 2
1 Dan Bourks Cemetery District 8 Commissioner Position 2
1 Tod Arnason Cemetery District 9 Commissioner Position 2
1 Troy Luginbill Cemetery District 10 Commissioner Position 2
1 Micah Moses Cemetery District 10 Commissioner Position 3
1 Sonya Erica Liu Point Roberts Park and Recreation District 1 Commissioner Position 3
1 Arthur S. Reber Point Roberts Park and Recreation District 1 Commissioner Position 4
1 Sheli Moore Blaine-Birch Bay Park and Recreation District 2 Commissioner Position 2
1 Billy Brown Blaine-Birch Bay Park and Recreation District 2 Commissioner Position 4
1 Tyler (T.J.) Timmermans Lynden Regional Park and Recreation District 3 Commissioner Position 3
1 Jessica Bee Columbia Valley Park and Recreation District Commissioner Position 5
1 John McLaughlin Chuckanut Community Forest Park District Chuckanut Park Commissioner Position 1
1 Susan Kaun Chuckanut Community Forest Park District Chuckanut Park Commissioner Position 3
1 John Brown Chuckanut Community Forest Park District Chuckanut Park Commissioner Position 5
1 Robin Nault Point Roberts Public Hospital District Commissioner Position 1

Leave a Comment